Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Przełączniki czasowe – automatyzacja domu w prosty sposób

by admin

Jeszcze kilkanaście lat temu ciężko było wyobrazić sobie domowe systemy sterowania obejmujące nie tylko sterowanie oświetleniem, ale również roletami, piecem grzewczym, ogrzewaniem wody czy nawet sprzętami użytku domowego, jak routerem, telewizorem czy również ekspresem do kawy. Obecnie tego typu systemy są coraz częściej stosowane w nowym budownictwie, gdyż ich implementacja wymaga często zaprojektowania od podstaw instalacji elektrycznej i punktów zasilających. Czy w przypadku starszych budynków możliwe jest wprowadzenie automatyzacji funkcji domu bez stosowania olbrzymich przeróbek instalacji i kosztownego remontu?

Łączniki elektryczne i inne przełączniki do domu

Już na samym początku warto odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie postawione na wstępie – nawet w przypadku starszych budynków, zarówno domów, jak i mieszkań, możliwe jest wprowadzenie funkcji automatycznych bez kosztownego remontu. Co prawda należy mieć na względzie, że nie będzie to w pełni integrowany system, a jedynie poszczególne funkcje sterowane najczęściej przy pomocy włączników czasowych i przełączników czasowych, to i tak warto je rozważyć.

Możliwości płynące z łączników elektrycznych

Włączniki czasowe i przełączniki czasowe są obecnie najczęściej wykorzystywanymi elementami do wprowadzenia funkcji automatyzacji, gdyż z założenia nie ograniczają one swojego możliwego zastosowania. Jedynym ograniczeniem jest tutaj kreatywność użytkowników oraz dopuszczalny pobór prądu przez urządzenie końcowe, który warunkowany jest nie tylko wytrzymałością danego włącznika czasowego, ale również całej instalacji elektrycznej w danym budynku.

Włączniki czasowe i przełączniki czasowe z powodzeniem można wykorzystać do ustawienia godzin grzania pieca grzewczego lub odpowiedzialnego za ciepłą wodę czy nawet do zautomatyzowania funkcji domowego ekspresu do kawy, który dzięki temu będzie budził nas aromatem świeżo zmielonej i przygotowanej kawy każdego poranka.

Na jakie koszty się szykować?

Wbrew pozorom łączniki elektryczne pozwalające na wprowadzenie odrobiny automatyzacji w naszym domu nie są wcale drogie. Co prawda najtańsze będą urządzenia „zewnętrzne” tj. podpinane bezpośrednio do gniazdka elektrycznego jako przejściówka pomiędzy gniazdkiem, a urządzeniem, to jednak w takim zastosowaniu sprawdzą się równie dobrze, jak łączniki podtynkowe. Te ostatnie będą jednak znacznie bardziej estetycznym rozwiązaniem.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.egniazdka.pl/wyroby-elektroniczne-simon-54-c-1_433_439.html