Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Jak dobrać oświetlenie?

Jak dobrać oświetlenie?

Projektowanie wnętrz wiąże się ściśle z aranżacją nie tylko mebli i dekoracji, ale również oświetlenia, które w istotny sposób wpływa na wygląd pomieszczeń. Umiejętność odpowiedniego wkomponowania lamp czy żyrandoli do klimatu mieszkania może przynieść naprawdę znakomity efekt. Czym się kierować podczas zakupu produktów oświetleniowych?

Miejsce montażu

Wybierając lampy wiszące lub żyrandole, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest miejsce instalacji. Choć sklep z lampami to morze ofert, to przecież nie każdy produkt będzie pasował do wszystkich pomieszczeń. Nie chodzi tu jedynie o estetykę, ale o funkcjonalność – np. do kuchni, w której gotujące się potrawy powodują wydzielanie pary i tłuszczu, nie zaleca się ekskluzywnych, stylowych żyrandoli, posiadających wiele drobnych elementów z kryształu, szkła, złota czy metalu. Dość szybko ulegną zabrudzeniu, które trudno będzie usunąć, więc rozwiązanie to jest zwyczajnie niepraktyczne. Takie rodzaje żyrandoli można jednak z powodzeniem zastosować w salonie, przedpokoju czy sypialni.

Jeśli zaś zależy nam na miejscowym oświetleniu, np. nad stołem w jadalni czy nad biurkiem w pokoju dziecięcym, najlepiej sprawdzą się proste lampy wiszące. Kształt czy rodzaj klosza można wybrać dowolnie spośród naprawdę wielu ciekawych wersji o rozmaitych kolorach, wzorach i materiałach.

Wielkość pomieszczenia

Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest wielkość pomieszczenia. Jeśli oświetlenie dotyczy małego pokoiku, lepiej zrezygnować z wielu lamp i omijać pokaźnych rozmiarów żyrandole. Podobnie jest w przypadku niskiego sufitu. Natomiast gdy mamy do czynienia z ogromnym salonem, wówczas można zdecydować się na więcej niż jedno źródło światła – np. kilka lamp wiszących w różnych miejscach albo jeden żyrandol z dodatkowymi, mniejszymi lampami, dającymi światło punktowe. Od wielkości pomieszczenia zależeć będzie także wybrana moc oświetlenia. Jej prawidłowe dostosowanie wpłynie na samopoczucie domowników, ich komfort, a nawet zdrowie. Zbyt niska lub za wysoka moc może powodować zmęczenie oczu i ból głowy.

Zapytaj o radę

Ponieważ na rynku dostępna jest naprawdę imponująca liczba produktów oświetleniowych, zróżnicowanych pod względem stylu, podczas wyboru pomocny okazać się może sklep z lampami. Zatrudnieni tam pracownicy często wykazują się sporą wiedzą w zakresie aranżacji wnętrz i dopasowania lampy czy żyrandola do stylu danego mieszkania. Ostateczna decyzja należy jednak do klienta – to jemu produkt ma się podobać i być zgodny z jego gustem, oczekiwaniami, a także możliwościami finansowymi.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://lampykemar.pl/