Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Gdzie sprawdzi się wykładzina dywanowa?

Gdzie sprawdzi się wykładzina dywanowa?

Wykładziny dywanowe są obok paneli i płytek najchętniej wybieranym materiałem do wykończenia podłóg. Coraz częściej wykładzina dywanowa przemysłowa zastępuje płytki albo linoleum w obiektach użyteczności publicznej. Sprawdźmy, gdzie sprawdzi się wykładzina i jak ją położyć.

Wykładzina dywanowa w budynkach publicznych

Wykładzina dywanowa przemysłowa jest odporna na ogień i ścieranie, więc świetnie sprawdzi się w miejscach takich, jak biuro rachunkowe, czy kancelaria podatkowa. Odpowiednio dobrany kolor podłogi będzie eleganckim wykończeniem takiej przestrzeni. Jak twierdzi producent wykładzin, podłogi te można łatwo czyścić i pozbyć się najbardziej uporczywych plam z błota, kurzu, czy rozlanej kawy.

Wykładzina obiektowa sprawdzi się także w miejscach, w których bawią się dzieci, a więc w salach zabaw i przedszkolach. Często spotyka się je na podłogach szkolnych bibliotek lub gabinetów terapeutycznych dla najmłodszych. Z uwagi na właściwości izolacyjne wykładziny, dzieci mogą na niej siedzieć i do woli się bawić.

W obiektach publicznych wykładzina jest dobrym rozwiązaniem także z innych powodów: jest antypoślizgowa, a do tego wycisza stukot obcasów i tupanie. Cechuje ją wysoka trwałość. Nie zniszczy się z powodu poruszania się po niej foteli biurowych, czy normalnego użytkowania przez większą niż w domu liczbę osób.

Wykładzina w domu

Wykładziny dywanowe od lat pokrywają podłogi w wielu domach. Są trwałe i ciepłe. Świetnie zastępują dywan, bo w tym samym stopniu izolują podłogę.

Najczęściej spotyka się je w przedpokojach. Tam najlepiej sprawdzi się łatwa w odkurzaniu wykładzina z włókien polipropylenu. Jeśli to miejsce, w którym jest dużo kurzu, warto wybrać wykładzinę w ciemnym, najlepiej szarym lub granatowym kolorze. Mimo że wykładzinę można wyprać, najszybciej czyścić ją tradycyjnym odkurzaczem.

W pokoju dziecięcym sprawdzi się kolorowa wykładzina z niskim włosiem. Atrakcyjne wzory uliczek i labiryntów mogą być miejscem dodatkowej zabawy.

O czym pamiętać, kładąc wykładzinę?

Każdy Producent wykładzin udostępnia swoim klientom poradnik opisujący to, jak kłaść wykładzinę. Wielu z nich zaleca stosowanie specjalnych klejów lub taśm dwustronnych. Rzadziej polecane są rzepy montażowe.

W wielu sklepach można zamówić dowolną wykładzinę wraz z montażem, więc trzeba tylko wynieść z pokoju meble i wszystko to, co jeszcze stało na podłodze.