Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – o czym należy pamiętać?

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – o czym należy pamiętać?

Informacje na temat tego, ile kalorii na dzień powinno się spożywać mogą zapewnić pozostanie w dobrym zdrowiu i kondycji. Dostarczenie organizmowi właściwej ilości energii pozwala zadbać o jego funkcjonowanie. Warto pamiętać, że wskazania te zmieniają się wielokrotnie w ciągu życia. Jak zadbać o swój organizm?

Ile kalorii dziennie potrzebuje osoba dorosła?

Zalecane ilości kalorii do spożycia określane są zwykle dla kilku przedziałów wiekowych. Biorąc pod uwagę średnie wskaźniki przemiany materii wyróżnia się grupy dorosłych w wieku 19-30 lat, 31-50, 51-65 i osoby starsze.

Wartość tego, Ile kalorii na dzień potrzebuje dana osoba zwykle maleje wraz z wiekiem. Przykładowo kobiety w pierwszej grupie wiekowej mogą potrzebować 2550 kcal, a w następnej już 2400 kcal. Ważny jest tu jednak też tryb życia i kondycja fizyczna.

Jak określić indywidualne zapotrzebowanie na energię?

Korzystając z ogólnych wskazać specjalistów można poznać przybliżone zapotrzebowanie dla osób podejmujących umiarkowaną, średnią i intensywną aktywność. Pod uwagę warto wziąć też jednak inne informacje.

Odpowiednia ilość kalorii zmieni się w momencie kiedy dana osoba zacznie regularnie ćwiczyć, zmieni pracę lub zajdzie w ciążę. Określone diety stosuje się też w przypadku różnych chorób i zależnie od ogólnej kondycji organizmu.

Jak poprawnie zaplanować dietę?

Chcąc poznać swoje indywidualne zapotrzebowanie na kalorie warto udać się do dietetyka, który weźmie pod uwagę wszystkie ważne aspekty. Osoby chcące zaplanować żywienie samodzielnie mogą skorzystać z internetowych kalkulatorów. Ważne jest to, aby monitorować swoje samopoczucie.