Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Czy warto być monterem instalacji elektrycznych?

Czy warto być monterem instalacji elektrycznych?

Zastanawiasz się, jaki zawód byłby dla ciebie najlepszy? Od zawsze ciągnęło cię do majsterkowania? Wolisz zdobywać praktyczne umiejętności niż uczyć się na pamięć podręczników? Być może monter instalacji elektrycznej to zawód odpowiedni dla ciebie. Przeczytaj ten tekst, a dowiesz się więcej o tym zawodzie.

Na czym polega ta praca?

Monter instalacji elektrycznej zajmuje się montowaniem instalacji elektrycznej, dbaniem o prawidłowe funkcjonowanie instalacji elektrycznej, ustalaniem przyczyn uszkodzeń i wykonywaniem napraw urządzeń elektrycznych. Zarobki w tej branży to średnio od 3 do 6 tysięcy złotych miesięcznie. Ofert pracy nie brakuje zarówno w kraju, jak i za granicą.

Warto być w tym zawodzie uczciwym i solidnym, dbać o swoją renomę. Klienci wymieniają się opiniami o monterach w Internecie. Jeśli będą zadowoleni z twoich usług, polecą cię komuś innemu, a jeśli nie będą zadowoleni, wystawią ci nieprzychylną opinię.

Jakie trzeba mieć kwalifikacje?

Monter instalacji elektrycznych musi posiadać przynajmniej wykształcenie zawodowe elektryczne albo ukończyć technikum elektryczne, albo mieć uprawnienia zdobyte w wybranych ośrodkach egzaminacyjnych np. SEP czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

W tej pracy liczy się nie tylko dokument potwierdzający nasze umiejętności, klienci najczęściej chcą skorzystać z usług kogoś, kto ma już doświadczenie w tym zawodzie. Monter powinien nosić ubranie ochronne – kombinezon i rękawice. Powinien umieć czytać rysunki techniczne i schematy elektryczne oraz najlepiej jeśli ma prawo jazdy kategorii B. Jeśli chcesz pracować za granicą przyda się podstawowa znajomość języka angielskiego.

Dla kogo ten zawód jest odpowiedni?

Montaż instalacji elektrycznej to bardzo odpowiedzialna praca. Źle zamontowana instalacja może stanowić poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia. Trzeba być w tej branży przewidującym i dobrze zorganizowanym. Ważne jest żeby posiadać zdolności manualne, myśleć analitycznie, mieć dobry kontakt z klientami, być odpornym na stres, umieć pracować w zespole, posiadać wyobraźnię przestrzenną.

Stan zdrowia powinien być potwierdzony badaniem lekarskim. Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu jest wada wzroku, znaczny stopień zaburzenia ruchliwości, choroby układu oddechowego.

Być może już wiesz czy ten zawód jest dla ciebie odpowiedni. Pamiętaj, że będąc z zawodu elektrykiem masz tez wiele innych możliwości. Idź za głosem serca.