Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Jak urządzić mały pokój?

by admin 0 Comments
Jak urządzić mały pokój?

Małe pokoje są zmorą niejednej rodziny. Nie wiadomo, na co je przeznaczyć. Nic się w nich nie mieści, a każdy kręci nosem na propozycję zamieszkania takiego pokoju. Przez długie lata służą jedynie jako składzik na niepotrzebne rzeczy, bez konkretnego przeznaczenia. Może jednak da się to zmienić?

Na początek drzwi

Drzwi są istną wizytówką pokoju. Gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem niewielkich rozmiarów, dobrze jest zamontować w nim drzwi przesuwne bezramowe. Dzięki ich zastosowaniu otrzymamy od razu większą przestrzeń, zarówno w samym pokoju, jak i na korytarzu.

Dodatkowym atutem będą też drzwi przeszklone. Powiększają one pokój wizualnie, a przy zastosowaniu lustra weneckiego, zapewniają jego użytkownikowi pełną prywatność.

Oczywiście liczy się także kolor. On również ma wpływ na optyczne wrażenie. Jasne, a także chłodne kolory pomogą uzyskać efekt optycznego powiększenia pokoju.

Szafki w powietrzu

Drugą sprawą jest odpowiednie umeblowanie pokoju. Dużą uwagę trzeba poświęcić sprawie szafek. Najlepiej będzie zminimalizować ilość tych, które będą stały na podłodze, a zastąpić je szafkami podwieszanymi. Dzięki temu zyskamy przestrzeń na łóżko czy stolik.

Warto też dobrze zagospodarować kąty, tak aby zostawić więcej wolnego miejsca na środkowych częściach ścian. Wówczas będzie więcej przestrzeni na dodatkową półkę z książkami lub kilka obrazów, a rogi pokoju będą odpowiednio wykorzystane.

Bez biurka

Jeśli w tak urządzonym pokoju wciąż brakuje miejsca do pracy czy nauki, warto pomyśleć o blacie składanym na ścianę. Może on doskonale zastąpić biurko, a w razie potrzeby ustąpić miejsca drzwiczkom szafki lub po prostu zapewnić komfort poruszania się po pokoju.

Blat oczywiście potrzebuje wolnego kawałka ściany. Opcją wykraczającą poza to wymaganie jest stół składany. W każdej chwili można go przenieść w inne miejsce, a w razie potrzeby złożyć i odstawić tak, by nie przeszkadzał.

W skrócie

Tak więc gdy zastosujemy w pokoju drzwi przesuwne bezramowe w kolorze na przykład jasnozielonym i przeszklimy je lustrem weneckim, do tego zamontujemy w nim szafki podwieszane, a tradycyjne biurko zastąpimy blatem naściennym lub składanym stolikiem, będziemy mogli liczyć na to, że zyskamy naprawdę sporą przestrzeń w naszym pomieszczeniu.

Jeśli tak urządzimy mały pokój, będzie on jednym z najchętniej wybieranych przez domowników, a jego przytulne wnętrze będzie chciał zdobyć zapewne każdy z nich.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm