Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Jakie drzwi wejściowe do domu wybrać?

by admin
Jakie drzwi wejściowe do domu wybrać?

Wybór drzwi zewnętrznych do domu to bardzo ważna kwestia, od tego zależy nasz komfort oraz bezpieczeństwo. Nie może być to decyzja zbyt pochopna, warto zainwestować w drzwi o dobrych parametrach, które będą służyć przez wiele lat.

Rodzaje drzwi zewnętrznych

Po pierwsze należy zastanowić się nad materiałem, z jakiego drzwi będą wykonane. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem są drzwi wykonane z drewna. One są wytrzymałe oraz mają dobrą izolacyjność cieplną. Są dostępne w wielu wzorach i kolorach, niestety posiadają też wady – mianowicie są niestety podatne na urazy mechaniczne. Co więcej zestawiając je na przykład z drzwiami wejściowymi aluminiowymi czy stalowymi słabo chronią przed włamaniem.

Jeżeli zależy nam na dobrych parametrach antywłamaniowych, to drzwi wejściowe aluminiowe będą dobrym rozwiązaniem. Takie drzwi są odporne na uszkodzenia mechaniczne, trwałe, jednak jeżeli chodzi o parametry akustyczne czy izolacyjność cieplną nie wypadają najlepiej. Można zdecydować się też na drzwi z PCV, one z kolei mają bardzo dobre parametry cieplne. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że są dość tanie, niestety jeżeli chodzi o antywłamaniowość podobnie jak drzwi drewniane pozostawiają wiele do życzenia.

Na co zwrócić uwagę, kupując drzwi?

Niezależnie od tego czy decydujemy się na drzwi wejściowe aluminiowe, pcv czy drewniane, bez problemu uda nam się dopasować je do swoich wymagań. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę oczywiście na ich wymiary tj. długość i szerokość. Kolejna bardzo ważna rzecz to współczynnik przenikania ciepła oraz izolacja akustyczna, od której zależy pozom tłumienia hałasów napływających z zewnątrz.

Można wybierać spośród drzwi zewnętrznych z doświetlenie w zależności od upodobań, dzięki temu do przedpokoju będzie wpadać więcej światła dziennego, także w domu będzie jaśniej. Oczywiście należy zwrócić uwagę również na zabezpieczenia przed włamaniem. Drzwi wejściowe muszą być na tyle solidne, aby móc chronić dom przed włamaniem i kradzieżą. Najlepiej wybierać drzwi wejściowe aluminiowe o odpowiedniej klasie i certyfikacie. Drzwi klasy A i B mają podwyższoną odporność na włamanie.

Montaż drzwi wejściowych

Wybór drzwi do domu to jedno, ale bardzo ważnym elementem jest również ich montaż. Pamiętajmy, aby nie montować ich w trakcie trwających prac budowlanych, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Najlepiej zatrudnić do tego sprawdzonego fachowca, który zna się na rzeczy i wie, jak prawidłowo przeprowadzić takie prace w szybki, ale prawidłowy sposób.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm