Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Tajemnica szczelnego dachu – wykorzystanie obróbek blacharskich

by admin
Tajemnica szczelnego dachu – wykorzystanie obróbek blacharskich

Głównym zadaniem pokrycie dachowego jest ochrona wnętrza budynku przed wszelkimi zjawiskami atmosferycznymi. Dach jest nieustannie narażony na zniszczenia, czy to spowodowane deszczem czy wichurami. Pokrycie musi być więc niezwykle szczelne, aby skutecznie chronić wnętrze budynku.

Jak zapewnić szczelność?

Niewątpliwie, z reguł lekarstwem na nieszczelność dachu są obróbki blacharskie. Są to mniejsze lub większe kawałki blachy, najczęściej trapezowej, które wycinane są według specjalnego wzorca. Oczywiście, wzorzec ten określany jest na podstawie kształtu nieszczelności w pokryciu dachowym, które trzeba jakoś uzupełnić.

Niewątpliwie, etap konstrukcji i kładzenia obróbek dachowych jest jednym z najtrudniejszych w całym procesie konstrukcji pokrycia dachowego. Wymaga niezwykłej fachowości ,a przede wszystkim cierpliwości i dokładności. Jeśli bowiem obróbka dachowa nie zostanie wycięta dokładnie lub też zostanie położna nieprawidłowo, prawdopodobnie dach nie będzie szczelny.

Kiedy obróbki blacharskie są szczególnie przydatne?

Oczywiście, zawsze gdy pokrycie jest blaszane obróbki mogą się przydać. W niektórych przypadkach jednak są one szczególnie potrzebne. Niewątpliwie, przede wszystkim wtedy, gdy konstrukcja dachu dalece odbiega od standardowej. Gdy na dachu wiele jest różnego rodzaju zakrzywień czy nierówności, prawdopodobnie wielu miejscach po prostu nie będzie takiej możliwości, aby położyć całą blachę trapezową.

Ponadto, zawsze wtedy, gdy na dachu jest komin, konieczne będzie wykorzystanie obróbek blacharskich. Wynika to z tego, ze przeważnie naokoło komina powstają nieszczelności, które po prostu trzeba uzupełnić. Warto pamiętać o tym, że im prostsza jest budowa komina., tym mniej obróbek blacharskich będzie potrzebne.

Wycinanie obróbek blacharskich

Jeśli chodzi o samo wycinanie obróbek, jak już wspomniano, nie jest one najprostsze. Tym nie mniej, jeśli fachowiec ma odpowiednio dużo czasu i może pracować w spokoju, z pewnością wytnie odpowiednie obróbki blacharskie. Bardzo istotny jest właśni spokój podczas wykonywania tej pracy, gdyż wymaga ona szczególnie dużego skupienia.

Najczęściej, obróbki wykonywane są już na placu budowy. Daje to możliwość pewnych modyfikacji, jeśli dana obróbka nie pasuje w wyznaczone miejsce z powodu błędu w obliczeniach. Jednakże, w takim przypadku an placu budowy znaleźć musi się profesjonalna maszyna, gdyż bez niej nie jest możliwa odpowiednia dokładność w wycinaniu obróbek.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal