Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Stal jako materiał konstrukcyjny dla pokrycia dachu

by admin
Stal jako materiał konstrukcyjny dla pokrycia dachu

Konstrukcji dachu jak i typów jego pokryć są dziesiątki. Do tworzenia zadaszenia wykorzystuje się wiele materiałów. Jednym z popularniejszych w ostatnich latach bez wątpienia stała się stal. Czym jest to spowodowane, i dlaczego najpopularniejsze stalowe pokrycie czyli blacha trapezowa stanowi dobre zadaszenie?

Materiał nie do zdarcia

Bez dwóch zdań, dach jest niezwykle ważnym elementem domu, jak i każdego innego budynku. Musi być on mocny i wytrzymały, aby wewnątrz budynku móc czuć się bezpiecznie. Taka jest właśnie blacha trapezowa, dzięki temu, że wyprodukowana jest najtrwalszego stopu metalowego, czyli ze wspomnianej już stali.

Wytrzymałość blachy trapezowej jest istotna, gdyż jako zadaszenie czy też pokrycie dachu narażona jest na wiele czynników niszczących. Przede wszystkim mowa tu o powtarzających się regularnie zjawiskach atmosferycznych takich jak bardzo silne opady deszczu czy też gradu. Jednakże, dach powinien również wytrzymać w mniej pospolitych sytuacjach jak na przykład podczas wichury, gdy na dach mogą spadać różne przedmioty.

Trwały a lekki

Dla wielu osób sporym zaskoczeniem jest wyjątkowo niewielka waga stali. Oczywiście, nie jest to materiał lekki jak piórko, gdyż jednak jest to metal należący do najtwardszych metali. Nie mniej jednak, właśnie jak na metal, cechuje się ona bardzo niską wagą. Właśnie dzięki temu blachę trapezową można wykorzystać w tak wielu sytuacjach.

Rzecz w tym, że czasem waga pokrycia dachu to kwestia absolutnie kluczowa. Jest tak zawsze wtedy, gdy chodzi o budynki czy konstrukcje o niezbyt stabilnej budowie. Ważne jest wtedy, aby w jak najmniejszym stopniu obciążać konstrukcję. Trzeba więc montować pokrycie dachowe o jak najmniejszym ciężarze.

Blacha czy blachodachówka?

Alternatywą dla blachy trapezowej jest blachodachówka. Jest to pokrycie, które z jednej strony jest podobne do blachy, z drugiej jednak przypomina tradycyjne dachówki wykonane z ceramiki. Te drugie przypominają blachodachówki ze względu na budowę. Podobieństwo między blachą a blachodachówką wynika natomiast z wykorzystania stali do konstrukcji jednego jak i drugiego produktu.

Blachodachówka nieco częściej znajduje zastosowanie w domach mieszkalnych. Jeśli jednak chodzi o niewielkie konstrukcje, na przykład altany, albo też garaże, blacha trapezowa nie ma sobie równych. Jest bowiem zwykle lżejsza, jak również nieco łatwiej jest ją zamontować na dachu budynku.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal