Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Jak otrzymuje się stal?

by admin
Jak otrzymuje się stal?

Stal to materiał, jaki w dzisiejszym świecie możemy spotkać na każdym kroku. Wykorzystywana jest w konstrukcjach i wykończeniach naszych domów i innych budynków, do tworzenia elementów ulicznych. Jest także obecna w przemyśle, przy produkcji maszyn i narzędzi, a określone jej rodzaje są stosowane w motoryzacji i przedmiotach użytku codziennego, na przykład kuchennych. Nie ma już dzisiaj gałęzi życia, w której nie odczuło by się jej obecności. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywa także sposób jej uzyskiwania i minimalizacja kosztów z nim związanych. Istotną funkcję pełnią zatem skupy stali, które poprzez zakup złomu stali, są pierwszym punktem we wtórnym wykorzystaniu surowca.

Jak tradycyjnie produkuje się stal?

Stal jest stopem dwóch pierwiastków – żelaza i węgla. Wysoka, wynosząca blisko 98 procent, zawartość żelaza nadaje mu cech trwałości i odporności, natomiast domieszka węgla pozwala na obróbkę materiału, przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. Zasadniczo stal produkowana jest w hutach, przy wykorzystaniu tak zwanych pieców martenowskich. W ich wnętrzu wytwarzana jest ogromna temperatura, pod wpływem której wiązane są cząsteczki żelaza i węgla. Poza tymi pierwiastkami w stali znajdują się także inne metale, natomiast pojawić się mogą także pewne niemetaliczne zanieczyszczenia, takie jak tlen, czy azot.

Początkowo efektem procesu hutniczego jest staliwo, które należy potem poddać odpowiedniej obróbce. Przy wykorzystaniu wysokich temperatur, gotowy surowiec można potem modelować i dostosowywać do wymagań jego przeznaczenia. Ten tradycyjny proces wytwarzania stali jest jednak stosunkowo czasochłonny i wymaga poniesienia pewnych kosztów, związanych także z wydobyciem surówki. Dlatego tak ważną funkcję mają do spełnienia skupy stali, które pozwalają, poprzez zebranie materiału do wtórnego wykorzystania, na zmniejszenie kosztów produkcji.

Ponowne wykorzystanie tańszą alternatywą

Złom stali, które skupują punkty, jest surowcem, który można z łatwością i przy mniejszym nakładzie pracy ponownie przetopić i przeznaczyć do dalszego wykorzystania. Powszechność sprawia bowiem, że w wielu miejscach pozostaje mnóstwo niewykorzystanych elementów stalowych, które nie powinny być marnotrawione. Trudno zresztą założyć, że pozbycie się ich za darmo byłoby korzystniejszym rozwiązaniem, niż oddanie ich za zwrotem ich wartości. Dlatego gdy posiadasz zbędną stal skup powinien być miejscem do jakiego się udasz. Na miejscu fachowcy wycenią i posegregują odpowiednio przyniesiony złom, dlatego nie trzeba się o nic martwić.

Jeden z największych złomów stali na śląsku znajdziesz tutaj ZłomWęglika