Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Narzędzia niezbędne do obróbki drewna

Narzędzia niezbędne do obróbki drewna

Praktyka osoby pracującej w zawodzie stolarza wymaga wielkiej precyzji w podejściu do obrabianego drewnianego elementu. Niezbędne są także ogromne pokłady cierpliwości. O ile w cierpliwość musimy uzbroić się samodzielnie, o tyle w przypadku precyzji można sobie pomóc, inwestując w dobrej jakości narzędzia do drewna (np. dostępne w ogromnej ilości frezy do drewna). Warto też pamiętać o wyposażeniu się w odpowiednie akcesoria umożliwiające ostrzenie narzędzi, aby efektywna praca z nimi była możliwa przez optymalną ilość czasu.

Piły do drewna

Od wyboru najodpowiedniejszej piły do drewna zależy przede wszystkim precyzja cięcia oraz jego jakość. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnorodnych pił przeznaczonych albo typowo do cięcia drewna albo cięcia tego i wielu innych materiałów. Wszystkie te urządzenia różnią się pomiędzy sobą budową oraz kształtem, dzięki czemu odpowiedni jej dobór do rodzaju i sposobu cięcia nie będzie zbyt wielkim problemem. Największą popularnością cieszą się:
– piły jednouchwytowe, czyli płatnice, otwornice oraz grzbietnice,
– piły ramowe.

Dłuta do rzeźbienia drewna

Dobór odpowiedniego dłuta daje możliwość precyzyjnego usuwania oraz modelowania drewnianego elementu. Takie narzędzia do drewna sprawdzą się szczególnie w tych miejscach, które są trudno dostępne dla innych, znacznie większych akcesoriów stolarskich.

Frezy do drewna

Frezy do drewna najczęściej sprzedawane są w dużych zestawach, dzięki czemu możliwa jest jeszcze bardziej precyzyjna i różnorodna obróbka drewna. Na rynku znaleźć można między innymi frezy trzpieniowe, frezy do corianu, frezy spiralne, frezy diamentowe, frezy do okleinarek, frezy ścinowe,frezy do HPL, frezy specjalne do maszyn CNC czy frezy przeznaczone do grawerowania.

Pilniki do drewna

Tarniki czy pilniki do drewna to narzędzia nieco przypominające swoim wyglądem pilniki przeznaczone do metalu. Oba narzędzia różnią się jednak pomiędzy sobą wielkością ząbków znajdujących się na elemencie piłującym (w przypadku tych przeznaczonych do drewna ząbki te są znacznie większe, dzięki czemu nadają się do pracy nawet z bardzo miękkimi materiałami).

Papier ścierny

Zawsze skorzystanie z papieru ściernego jest już ostatnim etapem obróbki i dopasowania elementów drewnianych. Na rynku znaleźć można całe mnóstwo papierów ściernych, które należy dobrać odpowiednio do wykonywanych prac.Przede wszystkim różnią się pomiędzy sobą gradacją, czyli wielkością ziarenek ściernych przyklejonych do powierzchni papieru, za pomocą których obrabiany będzie dany materiał.