Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Blacha trapezowa- trwały dach

by admin
Blacha trapezowa- trwały dach

Wybór właściwego i trwałego pokrycia dachowego musi być podyktowany aspektami praktycznymi. Najważniejszym elementem jest wytrzymałość pokrycia, obciążenie więźby dachowej czy kąt nachylenia dachu. Najpopularniejszymi obecnie pokryciami są blacha trapezowa i dachówka.

Zalety blachy trapezowej

Blacha trapezowa jest wyjątkowo trwałym pokryciem dachowym. Jej cechą charakterystyczną jest wyjątkowa odporność na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Jest o wiele grubsza od tradycyjnej blacho- dachówki. Dzięki dużej grubości, blacha trapezowa jest odporna na mocne i intensywne opady gradu, wichury czy różne uszkodzenia mechaniczne. Warto także podkreślić, że tego rodzaju pokrycia dachowe nie nasiąkają wodą, dlatego ciężar konstrukcji dachowej zostaje na stałym, jednolitym poziomie. W związku z tym blacha trapezowa może być doskonałym rozwiązaniem na dach o mniejszej wytrzymałości.

Dużą zaletą blachy trapezowej jest także łatwość montażu, wiążąca się jednocześnie z niższym kosztem wykonania. Dobry jest też stosunek ceny do jakości. Warto pamiętać, że blacha trapezowa jest stosunkowo tanim pokryciem dachowym, które można wykorzystać przy budowie domków jednorodzinnych czy na zadaszeniach rozmaitego typu hal.

Wady blachy trapezowej

Najpoważniejszą wadą blachy trapezowej są z pewnością hałasy, które występują podczas gorszych warunków atmosferycznych- na przykład opadów deszczu czy gradu, bowiem odbijają się bardzo głośno od takiego pokrycia, powodując pewien dyskomfort dla mieszkańców poddaszy użytkowych.

Następną niedogodnością jest także fakt, że blacha trapezowa dobrze wygląda tylko na niektórych dachach. Zazwyczaj wykorzystywana jest w nowoczesnym budownictwie, bowiem pokrycie na przykład dwuspadowych dachów w tradycyjnych domach jednorodzinnych wygląda niestety niezbyt efektownie.

Kształt i nachylenie dachu

Kształt dachu ma istotny wpływ na wybór właściwego pokrycia. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale również o zużycie materiału. Na klasycznych, prostych dachach można ułożyć każdy rodzaj dachówki czy blachy trapezowej. Nieco odmiennie wygląda natomiast sytuacja dachów wielospadowych, gdzie o wiele łatwiej można ułożyć na nich dachówkę. Wycinanie na takim dachu blachy trapezowej jest dość trudne oraz zazwyczaj przynosi słaby efekt estetyczny. Podobna sytuacja dotyczy dachów z wieloma lukarnami. Pokrycie tego rodzaju konstrukcji blachą trapezową zazwyczaj wiąże się z poważnymi stratami materiału, co jednocześnie powoduje zwiększone koszty i nadwyrężony budżet..

Kąt nachylenia dachu jest następnym czynnikiem, który decyduje o wyborze pokrycia dachowego. Tradycyjne dachówki można zakładać na dachach o kącie nachylenia około 15 a 45 stopni. Natomiast specjalne dachówki zakładkowe powinny być stosowane na dachach pochylonych pod kątem 10- 60 stopni. Większe nachylenie potrzebuje zastosowania następnych zabezpieczeń. Sama blacha trapezowa świetnie sprawdza się na dachach płaskich, a także połaciach o niskim kącie nachylenia najlepiej do 13 stopni.

Artykuł powstał we wspópracy z firmą Budmax-Metal