Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Zastosowanie samochodów HDS w budownictwie

Zastosowanie samochodów HDS w budownictwie

Kluczowe znaczenie dla realizacji inwestycji budowlanych w stanie surowym ma transport materiałów i ich wyładunek. Potrzebny jest do tego sprzęt specjalistyczny.

Zastosowanie dźwigów na budowie

Żurawie budowlane służą do przemieszczania towarów w pionie i poziomie. Elementy do wykonania konstrukcji są ciężkie, najczęściej umieszczone na paletach. Muszą być dostarczane na poszczególne konstrukcje o różnej wysokości.

W zależności od rozmiaru inwestycji można zastosować dwa rodzaje dźwigów:

• wieżowe,
• samojezdne.

Dźwigi wieżowe mają zastosowanie na dużych budowach, gdzie materiały muszą być transportowane na duże wysokości. Zasięg pracy wysięgników jest bardzo duży. Ten typ żurawia wymaga odpowiednio dużego miejsca na stabilne posadowienie oraz czasu na zmontowanie całej konstrukcji. Wynajem takiego dźwigu jest drogi, ale może okazać się opłacalny przy dłuższym wykorzystywaniu.

Dźwigi samojezdne stosowane są przede wszystkim na budowach mniejszych. Zakres wysięgu jest mniejszy, ale są bardziej mobilne i wymagają mniej miejsca niż żurawie wieżowe.

Wynajem samochodów HDS – zalety zastosowania na budowie
Największą zaletą jest możliwość wynajmu samochodów HDS do wykonania konkretnych prac, czyli na godziny. Dźwig może wykonywać wykopy z załadunkiem ziemi (musi posiadać łyżkę) i transportować ją do wyznaczonego miejsca. Koszt wynajmu obejmuje tylko realne roboczo-godziny. Samochód HDS może być wykorzystywany do transportowania materiałów na poszczególne kondygnacje inwestycji.

Dzięki swojej konstrukcji samochody HDS mogą być wykorzystywane także do transportu i ładunku materiałów budowlanych na paletach i prefabrykatów. W tym wypadku należy wynająć samochód HDS z dźwigiem montowanym za kabiną kierowcy. Czasami wynajem samochodów HBS oferuje producent materiałów, wtedy cena usługi wliczona jest w koszt materiału. Wybór zależy od konkurencyjności cen.

Inne zastosowania samochodów HDS

Coraz większa popularność dźwigów samojezdnych sprawia, że wynajem samochodów HDS jest coraz tańszy. Właściciele firm wynajmujących tego typu pojazdy poszerzają swoją ofertę ze względu na konkurencję (wyposażają swoje pojazdy w dodatkowe usprzętowienie) oraz oferują atrakcyjne warunki najmu samochodów HDS.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski