Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Właściwości cyny

by admin
Właściwości cyny

Cyna jest jednym z najdawniej użytkowanych na świecie metali. Razem z wprowadzeniem jej do stopów z miedzią, nastąpił początek epoki brązu. W dzisiejszych czasach cyna wciąż ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Ponieważ jest ona surowcem wtórnym, przedmioty posiadające nawet częściową jej zawartość mogą zostać wykorzystane na nowo. Dlatego zamiast wyrzucać złom cyny, lepiej go odsprzedać. W tym celu warto odwiedzić zajmujący się przyjmowaniem towaru takiego jak cyna skup, który może oferować bardzo atrakcyjne ceny.

Jakie cechy posiada cyna?

Do najważniejszych właściwości cyny należy jej ciągliwość i plastyczność, dzięki czemu wykorzystuje się ją w bardzo wielu dziedzinach wymagających elastycznego tworzywa. Jest również bardzo odporna na korozję i nietoksyczna, dlatego może być używana do przetrzymywania żywności, np. w formie puszki lub pojemnika na konserwy, które nadają się do powtórnego użytku i mogą zostać oddane na złom cyny.

Cyna posiada także dobre właściwości mechaniczne, niską temperaturę topnienia oraz niską lepkość w stanie płynnym. Z uwagi na łatwość odlewania i dobrą przyczepność do metali, bardzo często stosuje się ją jako element stopu i wykorzystuje wielokrotnie. Przedmioty nadające się do powtórnego użytku oddać można na złom cyny i sprzedać w miejscu takim, jak np. przyjmujący towar typu cyna skup taki skup znajdziemy na http://www.stellmet.pl/oferta,7,zlom_cyny_i_niklu.

Inne właściwości cyny

Cyna jest wytrzymała na działanie tlenu, kwasu octowego i tlenu, jednak nie wykazuje odporności na działanie kwasów nieorganicznych. Posiada również właściwości nadprzewodzące w temperaturach bliskich zero bezwzględnemu. Cyna charakteryzuje się srebrnobiałą barwą. Obecnie zajmuje osiemnaste miejsce wśród surowców nieenergetycznych w obrocie międzynarodowym pod względem ogólnym, a także dwunaste miejsce wśród metali.

Cyna jest również głównym składnikiem wielu stopów. Zazwyczaj stosuje się stop cyny z miedzią, ołowiem oraz antymonem. W tej postaci cyna doskonale nadaje się jako spoiwo lutownicze. Stopy cyny cechują się bardzo dobrą lejnością i wysoką ciągliwością, dlatego są używane np. do wytwarzania folii, a także odlewów o małym obciążeniu, m.in. odlewanych ciśnieniowo. Powstałe w ten sposób produkty również mogą zostać oddane na skup cyny.