Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Wiercenie w betonie otworów o bardzo dużej średnicy

by admin
Wiercenie w betonie otworów o bardzo dużej średnicy

W dzisiejszych czasach istnieją dwie najczęściej stosowane metody wiercenia w betonie dużych otworów o średnicy powyżej 0,80 cm. Pierwsza metoda polega na wykorzystaniu koronek udarowych ze specjalnych uchwytem SDS, z kolei druga metoda polega na wykorzystaniu wieloklin i wysokiej klasy wierteł diamentowych. W niniejszych artykule znajdą Państwo dokładny opis obu tych metod, dzięki czemu dowiecie się, która w waszym wypadku sprawdzi się najlepiej.

Profesjonalne wiercenie w betonie

Aby dokładnie zrozumieć specyfikę wiercenia w betonie koronkami diamentowymi i udarowymi, warto przeanalizować wydajny test tych właśnie narzędzi. W opisywanym teście wykonano otwory o średnicy 150 mm w betonie klasy B50 o długości 5,5 i 10mm. Pierwszy otwór wykonany był tradycyjną koronką udarową SDS-max o średnicy 150 mm. Otwór wykonywany był profesjonalnym 11-sto kilogramowym młotem udarowo-obrotowym. Drugi otwór wykonany był z kolei koronką diamentową do wiercenia na mokro o średnicy 152 mm. Przy drugim otworze użyto wiertnicy 2200-watową, która posiadała 410 obrotów na minutę.

W przypadku koronki udarowej całkowity czas wiercenia otworu o długości 5,5 cm wyniósł 2,36 min, z kolei w przypadku koronki metalowej identyczny otwór udało się wywiercić w czasie 1,4 min. W przypadku dłuższego otworu (10 mm), przy koronce udarowej potrzeba było 10,02 min. na wywiercenie otworu, z kolei w przypadku koronki diamentowej jedynie 2,56 min. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wyłącznie czas wiercenia, to z przeprowadzonego testu jasno wynika, że wiertła diamentowe nie mają sobie równych i to właśnie nimi wiercenie w betonie jest najbardziej wskazane.

Wiercenie koronką diamentową

Osoby, które chcą wiercić w betonie otwory o bardzo dużej średnicy powinny skorzystać przede wszystkim z wiercenia koroną diamentową, ponieważ metoda ta jest zdecydowanie bardziej wydajna niż popularna korona udarowa. Koronki diamentowe są powszechnie używane w wykonywaniu dużych otworów w betonie zbrojonym, czyli tzw. żelbetonie. Wierceniem techniką diamentową zajmuje się firma http://wierceniebetonu.com/. Koronki udarowe niestety nie poradzą sobie z takim materiałem. Wiercenie koronką diamentową to najlepsza propozycja dla tych osób, które zamierzają wykonać otworów o bardzo dużej głębokości (powyżej 10 cm) oraz dużej średnicy (od 45 mm).