Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Inwestycje w metale szlachetne – sprzedaż platyny

by admin
Inwestycje w metale szlachetne – sprzedaż platyny

Chociaż najpopularniejszym metalem szlachetnym na inwestycje pozostaje złoto, w ostatnich latach Polacy coraz bardziej przekonują się także do inwestowania w platynę. Niestety, wiedza o rynku platyny jest w Polsce jeszcze dość mała. O ile nie ma problemu z zakupem platyny, to już jej sprzedaż na korzystnych warunkach może przysporzyć nam nie lada problemów. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o sprzedaży platyny.

Warto być dobrze przygotowanym do sprzedaży

Zanim wybierzemy się do skupu platyny, powinniśmy poczytać trochę o funkcjonowaniu rynku tego surowca. Dowiedzmy się, jaka jest aktualna cena platyny z różnych źródeł. Sprzedający metale szlachetne bardzo często popełniają ten błąd, że traktują pracowników skupu jak doradców. Tymczasem mają oni swój interes w tym, żeby zapłacić Ci jak najmniej.

Podczas rozmowy dotyczącej transakcji sprzedaży platyny warto sprawiać wrażenie, że jest się dobrze obeznanym w temacie. Gdy pracownicy skupu zorientują się, że nie masz o tym pojęcia, mogą próbować wykorzystać Twoją niewiedzę i zaproponują Ci zaniżone stawki.

Gdzie możemy sprzedawać platynę?

W przeciwieństwie do rynku złota, rynek platyny w Polsce nie jest tak dobrze rozwinięty. Mimo to istnieje kilka różnych rodzajów punktów, w których możemy sprzedawać platynę. Warto znać wady i zalety korzystania z nich. Wielu Polaków, myśląc o sprzedaży metali szlachetnych, automatycznie kieruje się do lombardów. Lombardy przyjmują metale szlachetne w każdej formie, także platynę. Niestety, zwykle oferują one dość niekorzystne warunki. Złoto, srebro czy platynę możemy zwykle sprzedać w skupie jako złom metali szlachetnych. W przypadku starej, niekompletnej biżuterii taka transakcja ma sens, jednak jeżeli będziemy chcieli sprzedać sztabki czy monety inwestycyjne jako złom platyny, dużo stracimy. Z tego powodu lepiej dokonać transakcji w skupie platyny.

Skup platyny – stacjonarny czy online?

Poza stacjonarnymi skupami platyny, funkcjonują również skupy metali szlachetnych online. To rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla mieszkańców wsi i małych miasteczek, którzy musieliby podróżować, aby dokonać transakcji w tradycyjnym skupie. Skup platyny online to rozwiązanie coraz popularniejsze. Tego typu skupy również bardzo często kuszą atrakcyjnym cenami. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy transakcja dokonana w takim skupie jest całkowicie bezpieczna. Wysyłka platyny kurierem do nieznanej firmy wydaje się być opcją dość ryzykowną.

Nigdy nie wysyłajmy metali szlachetnych kurierem, jeśli firma nie jest nam znana i mamy wątpliwości, co do jej uczciwości. Możemy poczytać opinie innych klientów w internecie. Dobrym rozwiązaniem może być również skorzystanie z oferty skupu platyny, który prowadzi działalność przez Internet, jednak posiada również stacjonarną placówkę (np. w innym mieście).

Zanim dokonamy transakcji sprzedaży platyny, warto porównać ceny w przynajmniej kilku różnych miejscach. W ten sposób będziemy mieć pewność, że zawrzemy korzystną dla nas ofertę. Oczywiście, jest to czasochłonne, jednak przy transakcjach o dużej wartości nie warto się śpieszyć.

ZłomWęglika