Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Na jakie koszty przygotować się przy budowie energooszczędnego domu prefabrykowanego?

by admin 0 Comments
Na jakie koszty przygotować się przy budowie energooszczędnego domu prefabrykowanego?

Niebagatelną rolę w podejmowaniu decyzji na temat tego, jak zbudujemy dom, mają finanse. Materiały budowlane stosowane do budowy domów tradycyjnych oraz ich ceny są szeroko dostępne i proste do sprawdzenia. Wiedza na temat kosztów budowy domu prefabrykowanego jest dużo mniej znana i trzeba się trochę bardziej wysilić, żeby ją posiąść.

Koszty budowy domu prefabrykowanego

Na samym początku trzeba dowiedzieć się, że cena bardzo zależy od indywidualnych wyborów. Wpłynie na nią chociażby planowana wielkość budynku oraz to, jakiego materiału chcemy użyć. Można wybrać tu beton, keramzyt lub drewno. Każdy z tych materiałów jest w stanie zapewnić wystarczająco wysoki poziom termoizolacji.

Co jeszcze może znacząco wpłynąć na cenę? Projekt, a dokładniej to, czy zdecydujemy się na indywidualny czy kupimy już gotowy. Wysoka cena jest związana z tym, że każdy element budowy musi być pokryty skuteczną izolacją. Również punkty newralgiczne, takie jak okna i drzwi nie mogą przepuszczać powietrza. Instalacja grzewcza też musi być sprawna oraz wentylacja.

Koszty eksploatacji

Jeżeli wszystkie konieczne potrzeby zostaną wypełnione to dom energooszczędny będzie generował bardzo niskie koszty. Rozmieszczone z nasłonecznionych stron okna sprawią, że dom ogrzewany będzie głównie promieniami słońca.

Izolacja przełoży się na to, że to ciepło nie wymknie się błyskawicznie z domu, a będzie w nim panować przez dłuższy czas. To wszystko dzięki wentylacji z rekuperacją, która przy wymianie powietrza, zachowa jego temperaturę. Jakie jeszcze rozwiązania wpłyną na szczelność konstrukcji, przeczytasz np. tutaj: https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/.

Za co płacimy?

Są to ceny, które dotyczą budynków, trwałych i całorocznych. Będą mogły być latami wykorzystywane przez kolejne pokolenia rodziny. Kwota wejścia do tej inwestycji może być wyższa niż budowa domu murowanego. Jednak ten po czasie zacznie generować dużo większe koszty związane z ogrzewaniem.

Za co jeszcze płacimy w cenie domu energooszczędnego? Za specjalistyczną wiedzę ekipy budowlanej, których w Polsce jest wciąż stosunkowo niewiele oraz za błyskawiczny czas wykonania. Sami musimy zdecydować czy taka inwestycja ma sens w konkretnej sytuacji.