Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Na co zwracać uwagę, wybierając domek narzędziowy?

by admin 0 Comments
Na co zwracać uwagę, wybierając domek narzędziowy?

Domek narzędziowy to praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się w przydomowych ogrodach. Pozwala na gromadzenie narzędzi, roślin doniczkowych czy innych akcesoriów, które nie powinny znajdować się na zewnątrz podczas okresu jesienno-zimowego. Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę decydując się na zakup domku narzędziowego.

Materiał wykonania

Materiał wykonania to podstawowe kryterium doboru domku, które ma decydujący wpływ na wytrzymałość, oporność na uszkodzenia mechaniczne czy zmienne warunki atmosferyczne. Najpopularniejsze są domki narzędziowe drewniane – solidne i jednocześnie estetyczne.

Oprócz domków narzędziowych drewnianych mamy do wyboru wykonane z tworzywa sztucznego czy metalu. Plastik jest odporny i nie wymaga konserwacji, jednak nie wygląda zbyt dobrze. Konstrukcje metalowe natomiast są bezpieczne i stosunkowo lekkie, jednak latem mocno się nagrzewają, a zimą jest w nich chłodno.

Okna i drzwi

Wybierając domki narzędziowe drewniane czy każde inne, pamiętajmy o tym, by posiadały chociaż niewielkie okienko. Poprawia ono wentylację pomieszczenia i doświetla wnętrze domku – nie musimy wtedy szukać narzędzi w ciemności.

Drzwi w domkach narzędziowych muszą być na tyle szerokie, by umożliwiały wnoszenie sprzętu. Zalecana szerokość minimalna to 90 centymetrów. Bardzo pożądanym rozwiązaniem są niezwykle praktyczne drzwi podwójne, które pozwalają na łatwe schowanie w domku np. kosiarek ogrodowych.

Wielkość

Dobrze, jeśli domek narzędziowy jest spory – nie każdy ma jednak w swoim ogrodzie na tyle miejsca, by taki obiekt w nim umieścić. Minimalna powierzchnia domku to ok. 3 metry kwadratowe. Jest to jednak bardzo niewielki schowek na najpotrzebniejsze akcesoria. W tak małym wnętrzu nie zmieści się zbyt wiele.

Spora konstrukcja o powierzchni ok. 6 metrów kwadratowych pozwoli na większą swobodę ruchu, przechowywanie rowerów czy narzędzi ogrodowych. W takim domku można również urządzić niewielki kącik majsterkowicza, w którym można dokonywać bieżących napraw.

Dla osób szukających jeszcze większych obiektów, polecane są domki narzędziowe drewniane posiadające taras czy altanę. Wówczas domki mogą być nie tylko miejscem do przechowywania, ale również do miłego spędzania czasu w trakcie pobytu na działce.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw