Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Dom tani w budowie i utrzymaniu

by admin 0 Comments
Dom tani w budowie i utrzymaniu

Budowa domu z reguły jest inwestycją droższą, niż zakup mieszkania z drugiej ręki w bloku mieszkalnym. Daje jednak większe pole do manewru, jeśli chodzi o aranżację wnętrza, a przede wszystkim – gwarantuje ciszę i spokój, których tak bardzo pragniemy.

Dom, który tanio zbudować

Budowa domu nierzadko pochłania wszelkie oszczędności, kredyt bankowy, a bywa, że i kilka lat naszego życia. Dlatego warto rozglądać się za coraz popularniejszymi technologiami budowy nowych, tanich i energooszczędnych domów. Dzięki ekologicznym surowcom użytym do budowy mamy pewność, że nasza budowa nie przyczyni się do dewastacji środowiska.

Z budowy takiego domu wynika też wiele innych oszczędności. Tanie domy energooszczędne buduje się w kilka tygodni, a oprócz oszczędności na budowie, oszczędzamy też pieniądze potrzebne na ich eksploatację.

Dom tani w utrzymaniu

Utrzymanie domu jednorodzinnego, to przede wszystkim wydatki na energię elektryczną oraz ogrzewanie. Wynikają one z konieczności doświetlenia domu oraz jego ogrzania w sezonie jesienno-zimowym. W przypadku większych domów jednorodzinnych jest to wydatek nawet 1-2 tysięcy złotych miesięcznie!

Dlatego tak istotny przy budowie jest wybór ekologicznego pieca, który zapewni odpowiednią ilość ciepła, a do którego paliwo nie będzie dużym wydatkiem.

Niskie koszty ogrzewania

Najważniejsze w utrzymaniu ciepła w domu jest odpowiednie zaopatrzenie ścian, podłóg i dachów. W technologii domów energooszczędnych duży nacisk kładzie się na specjalne kilkuwarstwowe ściany, które doskonale izolują od zimna, a także zapewniają odporność na wilgoć, grzyby i gwarantują odpowiednią akustykę.

Również podłogi oraz zadaszenie powinny być odpowiednio docieplone, a okna szczelne i właściwie wyregulowane, aby zapewniały cyrkulację powietrza przy minimalnym ubytku ciepła z domu. Ważne jest także wykorzystanie maksimum światła słonecznego w domu. Duże okna i umieszczenie pomieszczeń takich jak kuchnia, salon czy pokój do pracy od strony południowej, pozwala na wykorzystanie do maksimum słońca, które wpada przez okna.

Dzięki temu w najważniejszych pomieszczeniach w domu można mniej ogrzewać, ponieważ słońce w pewnym stopniu dogrzeje pomieszczenia. Tanie domy energooszczędne skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego oraz doskonałej izolacji, aby minimalizować koszty ogrzewania i oświetlenia. Dzięki temu w ciągu zimy można uzyskać oszczędności rzędu kilku tysięcy miesięcznie! To kwota, o którą warto się pokusić przy zlecaniu budowy domu.