Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Jak wybrać system nawadniania trawnika?

by admin
Jak wybrać system nawadniania trawnika?

Systematyczne nawadnianie trawnika ma ogromne znaczenie dla jego wyglądu. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest automatyczny system, który będzie gwarantował właściwą wilgotność gleby niezależnie od warunków atmosferycznych.

System z czujnikami

Nawadnianie trawników jest niezbędne przede wszystkim latem. Rzadkie opady deszczu oraz wysokie temperatury powietrza sprawiają, że gleba szybko wysycha, a to powoduje, że rośliny nie mają odpowiednich warunków do wzrostu. Jednocześnie regularne podlewanie ogrodu jest zajęciem czasochłonnym i pracochłonnym.

Nowoczesne systemy nawadniania ogrodów wyposażone są w czujniki, które rejestrują poziom opadów, a także panującą temperaturę. Dzięki takim informacjom system może dopasować częstotliwość podlewania do sytuacji. W chłodne, deszczowe dni zraszacze w ogóle nie są uruchamiane. Wpływa to nie tylko na optymalne nawodnienie roślin, ale także pozwala ograniczyć zużycie wody.

Sposób nawadniania

Systemy nawadniania ogrodów mogą być wyposażone w różne elementy emitujące wodę. Do najpopularniejszych należą zraszacze. Są one ukryte pod powierzchnią gleby i wysuwają się pod wpływem wzrostu ciśnienia wody. Jest to praktyczne rozwiązanie do nawadniania trawników, ponieważ nie przeszkadza w pracy kosiarki. W przypadku wyższych roślin sprawdzą się także zraszacze, które się nie wynurzają oraz rury ułożone na powierzchni gleby. Takie rozwiązanie jest tańsze i łatwiejsze do zamontowania.

Jeśli oprócz nawadniania trawników konieczne jest również dostarczenie wody do innych roślin, można zdecydować się na linie kroplujące. Są to rury z otworami, układane na przykład wzdłuż żywopłotów lub na rabatach z kwiatami. Rury przykrywa się warstwa kory lub piasku.

Montaż systemu nawadniania ogrodu

Przeprowadzenie montażu wszystkich elementów najlepiej zlecić fachowcom. Dobra firma powinna udzielić gwarancji na działanie instalacji, a także wykonać projekt systemu dopasowany do danego ogrodu. Montaż najlepiej przeprowadzać w czasie zakładania ogrodu, czyli przed nasadzeniem roślin, położeniem nawierzchni i elementów małej architektury. Instalacje zraszaczy i linii kroplujących wykonuje się natomiast po założeniu trawnika i posadzeniu roślin.

Nawadnianie trawników może wydawać się mało skomplikowanym zagadnieniem. Warto jednak pamiętać, że optymalna wilgotność gleby ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu trawy. Za rzadkie lub zbyt obfite podlewanie trawnika sprawi, że straci on idealny wygląd, a rośliny będą osłabione i podatne na choroby.

Tekst powstał dzięki pomocy specjalistów z Zielony Trawnik – systemy nawadniające trawę.