Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Mieszkania we Wrocławiu – czy mikrokawalerki się sprawdziły?

by admin
Mieszkania we Wrocławiu – czy mikrokawalerki się sprawdziły?

Kilka lat temu media obiegał informacja o niezwykłym apartamentowcu, którego budowa właśnie była na ukończeniu. Jednak nie sama lokalizacja wzbudzała ciekawość, ile powierzchnia mieszkań, jakie można było kupić we wrocławskim apartamentowcu. Czy Wrocław pozytywnie zaskoczył nabywców mikrokawalerek?

 

Malutkie mieszkania raczej dla singli

Osiedle składało się ze 170 mikrokawalerek, zwykle o wielkości około 12 metrów kwadratowych. Inwestycja położona była we Wrocławiu przy Wybrzeżu Pasteura. Niewielki metraż miał mieć przełożenie na realne korzyści dla potencjalnych nabywców – mieszkania miały być tanie, a cena za całość miała wynosić około 100 tysięcy złotych.

Szybko się okazało, że mały metraż lokali mieszkalnych to również duże wydatki jeśli chodzi o aranżację powierzchni. Na 12 metrach kwadratowych świetnie się odnajdzie student, bo taką powierzchnię mają zazwyczaj pokoje w akademikach. Na takie rozwiązania decydowały się również osoby samotne, które ograniczają przebywanie w domu do maksimum.

 

Niska cena kontra wysoki koszt wykończenia

Mikrokawalerki oczywiście kosztowały niewiele, jednak niska cena wiązała się z koniecznością rezygnacji z niektórych rozwiązań. W najmniejszych mieszkaniach nie było miejsca na pralkę, a zamiast kuchni był dostępny niewielki aneks kuchenny. W budynku miała działać wspólna pralnia, która z założenia miała zastępować kącik do prania w łazience.

Jednak przy tej okazji pojawia się inny koszt – koszt zaaranżowania wnętrza w taki sposób, aby na wszystkie potrzeby znalazło się miejsce. Przy tak małym metrażu nie wystarczą rozwiązania, dostępne w sklepach sieciowych, konieczne może być zatrudnienie architekta, który wykorzysta każdy centymetr powierzchni. W takim przypadku wykorzystanie powierzchni oznacza również sięganie po funkcjonalne meble składane oraz tworzenie zabudowy piętrowej.

 

Do mieszkania czy do spania

Wadą mikrokawalerek jest wspomniana mała powierzchnia, która zapewnia niskie koszty przy zakupie. Przy metrażu rzędu 12 metrów kwadratowych trudno jest stworzyć warunki do mieszkania, wypoczynku, a przy okazji – również wygodne miejsce do spania. Z tego powodu mikrokawalerki stają się niejako automatycznie jedynie miejscem do spania i odpoczynku przez krótki czas.

W planach inwestorów były również większe, aż 20 metrowe, kawalerki. Takie kawalerki dają więcej możliwości pod względem urządzenia, spełniają również wszelkie wymogi, stawiane przed mieszkaniem dla jednej osoby. Jednak nawet taka powierzchnia zaspokaja potrzeby mieszkaniowe jedynie singli.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez Partner Capital