Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Cynowanie w praktyce tradycyjnej

Cynowanie w praktyce tradycyjnej

Powlekanie cyną polega przede wszystkim na pobielaniu żelaznych przedmiotów, w celu ich ochrony przed rdzewieniem. Tego typu praktyki były stosowane już w średniowieczu, kiedy to powlekanie cyną służyło do zabezpieczania garnków czy kotłów. Złom cyny tego typu nadaje się do powtórnego użytku. Dlatego warto zanieść stare naczynia na zajmujący się skupowaniem surowca takiego jak cyna skup. Wykorzystywanie stopów cyny z innymi metalami było dawniej rodzajem szpachlówki blacharskiej, stosowanej w celu wypełnienia wgnieceń w rozmaitych elementach blaszanych.

Lutowanie cyny przed laty

Cyna służyła niegdyś do korygowania niedoskonałości fabrycznych kształtów, np. wytłoczek. Dawniej w tym celu stosowano tradycyjne metody lutownicze, polegające na użyciu chlorku sodu jako topnika oraz środka to odtłuszczania powlekanych powierzchni. Chlorek sodu jest produktem reakcji kwasu solnego z cynkiem. Jednak jego resztki są trudne do usunięcia, przez co substancja niszczyła powłokę lakierniczą w miejscach cynowanych, a także powodowała korodowanie blach. Stare blachy tego typu zanieść można na złom cyny, gdzie surowiec zostanie wyodrębniony i wykorzystany na nowo. Nawet dziś na skupie cyny spotkać można elementy z tymi charakterystycznymi usterkami, np. złom cyny w postaci przednich błotników starych samochodów. Elementy te składały się z dwóch zgrzewanych ze sobą części, a pomiędzy nimi znajdowało się właśnie wypełnienie z cyny. W przypadku materiału takiego jak cyna skup zaoferować może bardzo atrakcyjne stawki. Więcej o cynie możesz przeczytać na stronie http://www.stellmet.pl/oferta,7,zlom_cyny_i_niklu

Naprawy blacharskie nadwozi

Bardzo podobnie wyglądało niegdyś przeprowadzanie blacharskich napraw nadwozi samochodowych. Zazwyczaj polegały one na uzupełniania ubytków blachy, które wywołane były przez korozje lub spowodowane przez kolizje drogowe. Każdy skup cyny przyjmuje takie stare blachy, ponieważ wciąż znajduje się tam surowiec. W tym uzupełnienia ich ubytków stosowano odpowiednio dopasowane partie materiału świeżego. Naprawcze wstawki łączone były z wytłoczkami oryginalnymi, przy pomocy spawania acetylenowego. Towarzyszyły temu bardzo wysokie temperatury, które powodowały odkształcanie się stali. Termiczne odkształcenia były wówczas trudne lub niemożliwe do całkowitego usunięcia przy pomocy jakichkolwiek metod blacharskich. Wygładzenie powstałych w ten sposób nierówności odbywało się więc poprzez szpachlowanie, z wykorzystaniem stopów cynowych. Tego typu elementy i narzędzia warto zanieść na skup cyny lub inny zakład przyjmujący metale różnego typu. Złom cyny może być nadal wiele warty.