Dom od Podstaw - Nowoczesny dom dla ciebie

Narzędzia do drewna – co trzeba mieć w pracowni stolarskiej?

Narzędzia do drewna – co trzeba mieć w pracowni stolarskiej?

Dobrze wyposażona pracownia stolarska powinna dysponować odpowiednimi narzędziami, dzięki czemu prace mogą być wykonywane szybko, ale i rzetelnie. To obowiązkowe, gdy w pracy ma się dużo zleceń, a klientom zależy na czasie. Narzędzia do obróbki drewna są także obowiązkowe dla miłośników wykonywania mebli samodzielnie.

Narzędzia do drewna dla amatorów stolarstwa

Osoby, które lubią prace stolarskie i chcą samodzielnie wykonywać proste meble potrzebują także narzędzi. Mogą zdecydować się na narzędzia obrotowe, takie jak mini tokarka, która pełni także funkcję wiertarki. Umożliwia obrabianie drewna, a także szlifowanie czy polerowanie. Jest ona zdecydowanie tańsza niż profesjonalny sprzęt. Jednak na użytek prywatny idealnie się sprawdzi. Posiada moc 100 W, a także pracuje wykonuje 2000- 8000 obrotów na minutę. Takie narzędzia CNC można zakupić już za około 200-400 zł.

Narzędzia CNC dla pracowni stolarskich

Drewniane meble obecnie cieszą się coraz większą popularnością. Drewno cenione jest nie tylko za naturalny zapach, ale również za jakość i trwałość. Meble z drewna mają widoczne sęki, dzięki czemu są unikalne. Dlatego coraz więcej klientów decyduje się na takie meble, stąd stolarze mają bardzo dużo pracy. Aby zlecenia mogły być wykonywane szybko i rzetelnie zakłady stolarskie muszą posiadać profesjonalne narzędzia do drewna. Narzędzia CNC są stosunkowo drogie. Warto tutaj zwrócić uwagę na obrabiarkę, która posiada mikrokomputerek. Dzięki temu można ustawić wcześniej bardzo dokładnie wszystkie parametry obróbki i skrawania. Procesor zapisuje liczby, dzięki temu możliwe jest wykonywanie mebli taśmowo. Istotną rolę pełnią także frezarki, które umożliwiają wykonanie żłobień, np. do otwierania szuflad, a ponadto dzięki nim można wykonać otwory pod wkręty. Najlepiej, aby frezarki były wykonane z węglika.

Jak ważne jest regularne ostrzenie narzędzi?

Każda stolarnia musi dysponować odpowiednio ostrymi narzędziami. Dzięki temu wszystkie kanty są równo docięte i poszczególne kawałki drewna można ze sobą łączyć według uznania, a krawędzie do siebie przylegają. Ostrzenie narzędzi trzeba wykonywać w autoryzowanych serwisach, zwłaszcza jeśli narzędzia objęte są jeszcze gwarancją. Ostrzenie narzędzi sprawia, że będą one służyć jeszcze przez wiele lat. Ostre narzędzia gwarantują, że nie marnuje się materiału wskutek nieudanego cięcia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.leitz.pl/